G to CG Converter – Grams to Centigrams

Instant Grams to Centigrams Converter

Convert grams to centigrams in real time using the exact metric mass factor.

1 g = 100 cg
g
cg = g × 100
cg
Result: 5 g = 500 cg
To convert 5 grams to centigrams, multiply 5 by 100.
1 gram (g) = 100 centigrams (cg) 1 centigram (cg) = 0.01 gram (g)
Formula: cg = g × 100
Quick Links:
Dynamic Dual-Pan Mass Balance Simulation
5.00 g = 500.00 cg 5 g 500 cg
5 Grams = 500 Centigrams (Equilibrium)
Mass: 1 Gram (g) 100 Centigrams (cg)
⚖️ Metric Equilibrium: Both pans balance equally because 1 gram contains exactly 100 centigrams.
Official Metric Mass & Precision Units Converter

How Gram to Centigram Converter Works

A G to CG converter changes grams (g) into centigrams (cg). One gram equals 100 centigrams, so multiply the number of grams by 100. This page includes an instant converter, formula, examples, and conversion table.

Quick Values:
Conversion Guide

How to Convert Grams to Centigrams

Both the gram (g) and the centigram (cg) are official metric units of mass in the International System of Units (SI). Converting from grams to centigrams is direct because the metric system operates on base-10 multiples and decimal prefixes.

The metric prefix centi- designates exactly one hundredth (1/100 or 10⁻²). Since 1 centigram is 1/100 of a gram, it takes exactly 100 centigrams to form a single gram. Consequently, to convert any mass measurement in grams into centigrams, multiply the number of grams by 100.

cg = g × 100
Conversion Rule: Multiply grams by 100 (shift decimal point 2 places right)

To perform the conversion manually, follow these three clear steps:

1

Identify the Mass in Grams

Note down your starting mass quantity in grams (g).

2

Multiply by 100

Apply the conversion factor of 100 (or shift the decimal point two digits to the right).

3

Write the Result in Centigrams

Attach the unit symbol cg to obtain your completed mass equivalent.

Interactive Decimal-Shift & Multiplier Diagram Live Dynamic Simulation
Input Mass (g)
2.45 g
× 100
Shift Decimal +2
Output Mass (cg)
245 cg
Decimal Shift Track (Multiplying by 10²):
2.45 g × 100 = 245 cg
Dimensional Analysis: 2.45 g × (100 cg / 1 g) = 245 cg
Mathematical Formula

G to CG Formula and Conversion Factor

The mathematical relationship between grams and centigrams is direct:

1 g = 100 cg
Therefore: centigrams = grams × 100

Expressed in concise mathematical notation:

cg = g × 100

The Conversion Factor

The conversion factor from grams to centigrams is 100. Because the centigram represents 10⁻² grams, multiplying by 100 scales the base unit into its hundredths equivalent.

Consider this simple example:

2 g × 100 = 200 cg

Multiplying 2 grams by the conversion factor of 100 gives exactly 200 centigrams.

Interactive Formula Simulator Factor: 100
Grams (g)
×
Conversion Factor 100
=
Centigrams (cg) 200 cg
Try Value:
Metric Factor Verification

The conversion factor 100 comes from the prefix centi- (10⁻²). Since 1 cg = 0.01 g, dividing by 0.01 is equivalent to multiplying by 100.

Direct Multiplier: × 100 Inverse Factor: ÷ 100
Lookup Reference

Grams to Centigrams Conversion Table

This reference table lists common grams to centigrams conversions calculated using the formula cg = g × 100. Use the live search to find any exact value instantly or click any row to test it:

Grams (g) Centigrams (cg) Formula Applied Action
0.01 g1 cg0.01 × 100 = 1
0.1 g10 cg0.1 × 100 = 10
0.5 g50 cg0.5 × 100 = 50
1 g100 cg1 × 100 = 100
2 g200 cg2 × 100 = 200
5 g500 cg5 × 100 = 500
7 g700 cg7 × 100 = 700
10 g1,000 cg10 × 100 = 1,000
20 g2,000 cg20 × 100 = 2,000
50 g5,000 cg50 × 100 = 5,000
69.2 g6,920 cg69.2 × 100 = 6,920
100 g10,000 cg100 × 100 = 10,000
1,000 g100,000 cg1,000 × 100 = 100,000
Direct Answers

Common G to CG Conversions

Here are concise mathematical answers for the most frequently searched gram to centigram mass queries:

0.01 gram to centigram
0.01 g × 100 = 1 cg

0.01 gram equals 1 centigram.

1 gram to centigram
1 g × 100 = 100 cg

1 gram equals 100 centigrams.

2 grams to centigrams
2 g × 100 = 200 cg

2 grams equal 200 centigrams.

7 grams to centigrams
7 g × 100 = 700 cg

7 grams equal 700 centigrams.

10 grams to centigrams
10 g × 100 = 1,000 cg

10 grams equal 1,000 centigrams.

69.2 grams to centigrams
69.2 g × 100 = 6,920 cg

69.2 grams equal 6,920 centigrams.

100 grams to centigrams
100 g × 100 = 10,000 cg

100 grams equal 10,000 centigrams.

1,000 grams to centigrams
1,000 g × 100 = 100,000 cg

1,000 grams equal 100,000 centigrams (or 1 kg).

Interactive Mass Comparator Diagram
1 g = 100 cg Exact Ratio
Grams (g)
5.00 g
Centigrams
500 cg
Worked Problems

G to CG Conversion Examples

Reviewing worked step-by-step mathematical examples demonstrates how multiplying by 100 applies across decimals, whole numbers, and larger quantities:

Example 1: Convert 0.05 g to cg

0.05 g × 100 = 5 cg

Shifting the decimal two places to the right moves 0.05 to 5. Therefore, 0.05 g equals 5 cg.

Example 2: Convert 3.5 g to cg

3.5 g × 100 = 350 cg

Multiplying 3.5 by 100 produces 350 centigrams.

Example 3: Convert 15.75 g to cg

15.75 g × 100 = 1,575 cg

Moving the decimal point past 7 and 5 yields 1,575 centigrams.

Example 4: Convert 69.2 g to cg

69.2 g × 100 = 6,920 cg

Adding a zero for the second decimal place shift gives exactly 6,920 centigrams.

Interactive Step-by-Step Solver Derivation Engine
Step 1: Given Initial Mass
Measurement: 15.75 grams (g)
Step 2: Apply SI Conversion Factor
One gram contains 100 centigrams (1 g = 100 cg). The conversion ratio is (100 cg / 1 g): Centigrams = 15.75 g × (100 cg / 1 g)
Step 3: Perform Decimal Shift (× 100)
Multiply 15.75 by 100 (shifting the decimal two places to the right): 15.75 × 100 = 1,575
Step 4: Final Mass Result
15.75 g = 1,575 cg
Scientific Form: 1.58e+3 cg
SI Hierarchy

Gram and Centigram in the Metric System

The Metric System, formalized under the International System of Units (SI), arranges units of mass in uniform decimal increments. Understanding how the gram and centigram fit within this hierarchy simplifies transitions across scientific scales:

SI Metric Mass Hierarchy Diagram Click any step to inspect prefix relations
kg 10³ g
hg 10² g
dag 10¹ g
g ★ Base
dg 10⁻¹ g
cg ★ 10⁻² g
mg 10⁻³ g
Centigram (cg) — Target Mass Unit
Metric prefix "centi-" denotes 1/100th of a gram (10⁻² g).
1 cg = 0.01 g (1 g = 100 cg)

What Is a Gram (g)?

A gram is a metric unit of mass in the International System of Units (SI). Its official symbol is g. One gram equals exactly 100 centigrams, 10 decigrams, and 1,000 milligrams.

What Is a Centigram (cg)?

A centigram is one hundredth of a gram. Its official symbol is cg. One centigram equals 0.01 gram and equals exactly 10 milligrams.

Difference Between Grams and Centigrams

A gram is 100 times larger than a centigram. Equivalently, a centigram is one hundredth of a gram. While grams are used for everyday physical quantities and culinary measures, centigrams serve specialized precision requirements such as analytical chemistry balances, educational physics, and micro-component measurement.

Adjacent mass units in the SI system include the milligram (10⁻³ g), decigram (10⁻¹ g), and kilogram (10³ g). For direct reverse conversions, use our dedicated Centigrams to Grams Converter, explore our How to Convert Guide, or view our Milligrams to Grams Converter and Centigrams to Milligrams Converter.

Scientific Notation

G to CG in Scientific Notation

In scientific and technical work, mass values are frequently recorded in powers of ten:

1 g = 100 cg
In scientific notation: 1 g = 1 × 10² cg

The metric prefix centi- represents 10⁻² relative to a gram:

1 cg = 1 × 10⁻² g

When converting grams to centigrams in scientific notation, multiply the initial number by 10²:

  • 1 g: 1 × 10² cg = 100 cg
  • 5 g: 5 × 10² cg = 500 cg
  • 69.2 g: 6.92 × 10³ cg = 6,920 cg
Interactive Scientific Notation Visualizer Exponent Engine
Try Exponent:
Standard Form: 5 g = 500 cg
Scientific Notation: 5.00 × 10² cg
Metric Prefix Factor: centi- = 10⁻² (Multiplier = 10²)
10⁰ (1) 10¹ (10) 10² (100) 10³ (1k) 10⁴ (10k)
SI Metric Conversion Suite

Explore All 17 Precision Metric Mass Converters

Comprehensive, real-time calculators for every metric mass and weight conversion scenario. Select any specialized tool below to calculate conversions with step-by-step mathematical breakdowns, dynamic balance simulations, and interactive reference tables.

⚖️
cg → g

Centigram to Gram Converter

Convert centigrams directly to grams with live scale balance and hundredth-decimal shift.

Formula: g = cg ÷ 100
🔬
g → mg

Gram to Milligram Converter

Scale grams into laboratory milligrams with real-time ×1,000 computation and dosage steps.

Formula: mg = g × 1,000
🧪
mg → g

Milligram to Gram Converter

Convert milligrams back to base grams with precision division by 1,000 and dynamic display.

Formula: g = mg ÷ 1,000
💊
cg → mg

Centigram to Milligram Converter

Direct 1:10 metric prefix conversion between centigrams and milligrams with live slider.

Formula: mg = cg × 10
💎
mg → cg

Milligram to Centigram Converter

Convert pharmaceutical milligrams to centigrams by shifting one decimal place to the left.

Formula: cg = mg ÷ 10
📏
g → dg

Gram to Decigram Converter

Multiply grams by 10 to determine tenth-gram decigram values instantly.

Formula: dg = g × 10
📐
dg → g

Decigram to Gram Converter

Divide decigrams by 10 to express SI tenth-gram quantities in base grams.

Formula: g = dg ÷ 10
⚖️
cg → dg

Centigram to Decigram Converter

Convert hundredth-units to tenth-units with quick 10-step metric reduction.

Formula: dg = cg ÷ 10
🔬
dg → cg

Decigram to Centigram Converter

Multiply decigrams by 10 to calculate exact equivalent mass in centigrams.

Formula: cg = dg × 10
📦
g → kg

Gram to Kilogram Converter

Convert everyday gram quantities into bulk SI standard kilograms (÷ 1,000).

Formula: kg = g ÷ 1,000
🏋️
kg → g

Kilogram to Gram Converter

Expand kilograms into grams by multiplying by 1,000 for precise kitchen and lab values.

Formula: g = kg × 1,000
🌐
cg → kg

Centigram to Kilogram Converter

Scale microscopic centigrams into kilogram units across a 100,000 ratio span.

Formula: kg = cg ÷ 100,000
🏗️
kg → cg

Kilogram to Centigram Converter

Convert kilograms directly to centigrams by multiplying by 100,000.

Formula: cg = kg × 100,000
🧬
g → µg

Gram to Microgram Converter

Translate grams into microscopic micrograms (mcg/µg) by multiplying by 1,000,000.

Formula: µg = g × 1,000,000
🔍
µg → g

Microgram to Gram Converter

Convert analytical microgram measures into grams by dividing by 1,000,000.

Formula: g = µg ÷ 1,000,000
✨
cg → µg

Centigram to Microgram Converter

Multiply centigrams by 10,000 to obtain exact microgram values for fine sciences.

Formula: µg = cg × 10,000
⚡
µg → cg

Microgram to Centigram Converter

Divide micrograms by 10,000 to determine centigram mass with floating precision.

Formula: cg = µg ÷ 10,000
Direct Answers

Frequently Asked Questions About Grams to Centigrams

How do you convert g to cg?

To convert grams to centigrams, multiply the mass in grams by 100 using the conversion formula: cg = g × 100. Alternatively, shift the decimal point two places to the right.

How many centigrams are in 1 gram?

There are 100 centigrams in 1 gram because 1 g × 100 = 100 cg.

What is 0.01 g in cg?

0.01 g equals 1 cg (0.01 × 100 = 1).

What is 10 g in cg?

10 g equals 1,000 cg (10 × 100 = 1,000).

Is a centigram smaller than a gram?

Yes, a centigram is smaller than a gram. A centigram is one hundredth (0.01) of a gram, so 100 centigrams are required to equal 1 gram.

What is the reverse of g to cg?

The reverse of g to cg is centigrams to grams (cg to g). To convert centigrams to grams, divide by 100: g = cg ÷ 100. For direct reverse conversions, use our Centigrams to Grams Converter.
Open CG to G Converter →